درباره درس ریاضی

 

 

 

 

 

 

درباره درس ریاضی

نویسنده : استاد شایان

 

 

درس ریاضی

ریاضی از جمله درس هایی است که همواره در طول زندگی برای همه ما یک چالش بزرگ بوده و هست. برخی از ما بخاطر این درس شاید رشته لیسانس خود را عوض کردیم و برخی دیگر فقط به عشق همین درس ریاضی، انتخاب دیگری داشتیم... در هر حال رویکردهای متفاوتی بین همه ما به این درس وجود داشته و دارد. بطور کل میتوان ریاضی را یکی از شیرین ترین درسهایی دانست که در صورت درست فراگرفتن آن کمک بسیار زیادی به آینده تحصیلی و حتی زندگی شخصی مان می کند. بطور مثال در زندگی شخصی و کسب و کار خودمان از محاسبه سهم آب و برق و گاز مشترک در واحدهای مسکونی بر اساس متراژ گرفته تا محاسبات مربوط به درصدهای فروش و تقسیم سود بر اساس سهم هریک از شرکاء ، هر کدام نیازمند داشتن یک دانش نسبی از ریاضیات هست و ضعف ما در این درس به سهم خود باعث زیان و عدم ستاندن حق و حقوق خود می شود و راه برای سواستفاده دیگران باز می گذارد. و یا در حوزه تحصیلات تکمیلی هر فردی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری را دارد برای انجام امور پایان نامه و مقاله های علمی به نرم افزارهای تحلیلی آماری نیاز پیدا خواهد کرد، و پیش نیاز همه آنها داشتن یک پایه نسبتا خوبی در مبحث ریاضیات می باشد.  پس زیاد دور از ذهن نیست که هنوز هم در مقطع کارشناسی ارشد به خصوص در مجموعه مدیریت یکی از دروس عمومی که مورد آزمون قرار میگیرد، درس شیرین ریاضی می باشد.

درس ریاضی در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت به همراه درس آمار جمعاً 20 سوال را به خود اختصاص می دهد که به عنوان دروس مشترک در بین تمامی گرایش ها ، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مورد توجه طراحان سوال قرار می گیرند که البته سهم سوالات ریاضی نسبت به درس آمار بیشتر می باشد( به طور متوسط 12 سوال از درس ریاضی و 8 سوال از درس آمار).همچنین ریاضیات مدیریت را می توان تقلیل یافته ریاضیات علوم پایه و فنی مهندسی دانست. بطوریکه مطالعه کتب دبیرستانی به مراتب مفید تر از مطالعه کتب قطور دانشگاهیست.

اما سوالی که پیش می آید این است که چگونه فردی که در این درس پایه خوبی ندارد و یا سالها از زمان فارق التحصیلی دوره لیسانس آن گذشته است می تواند در این درس درصد خوب و قابل قبولی در آزمون کارشناسی ارشد کسب کند؟

جواب بسیار ساده است. خوشبختانه مباحثی که از این درس در آزمون کارشناسی ارشد مورد سنجش قرار میگیرد چیزی جز همان مباحث دوره کارشناسی رشته های علوم انسانی نیست و چه بسا مباحثی کمتر از آن است و سطح سوالات و به عبارتی سختی سوالات هم بسیار پایین تر از ازمون کارشناسی است. با این تفاسیر ما با درسی رو به رو هستیم که هدف طراح سوال از آن تنها اطمینان پیدا کردن از دانشجو برای داشتن یک پایه نسبی و مطمئن از درس ریاضی است. بنابراین ما میتوان با داشتن یک برنامه منظم و آگاهی از فصول مورد آزمون و همچنین سرفصل های مهم و نمره بیار، با کمترین هزینه زمانی و بیشترین بازده ممکن از این درس بهترین درصد را کسب کنیم و این باور را پیدا کنیم که ریاضی درسی نیست که اگر من در گذشته در آن ضعیف بودم آن را کنار بگذارم! بر عکس با دانستن اینکه میتوان از این درس درصد قابل قبول کسب کرد، به فکر برنامه ریزی و شروع مطالعه درست روی این درس خواهم بود.

باید بدانیم با کسب درصدی بالاتر از 45% که به هیچ وجه دور از ذهن نیست ، می توان به رتبه برتر شدن فکر کرد! تنها کافیست درمسیر درست گام برداریم...

ضریب درس ریاضی در گرایش های مختلف:

مالی

فناوری اطلاعات

کارآفرینی

صنعتی

دولتی

تکنولوژی

بازرگانی

گرایش

3

2

2

3

2

2

2

ضریب