شیوه مطالعاتی

 

  

شیوه مطالعاتی درس ریاضی

 نویسنده : استاد شایان

 

برای خواندن و شروع کردن درس ریاضی چه کنیم؟

قبل از پاسخ داد به این سوال ابتدا باید مشخص شود که ما برای این درس کلاس می روم یا خیر؟

برای آن دسته از داوطلبانی که امکان شرکت در کلاس را دارند توصیه می شود که تنها به جزوه کلاسی و یک کتاب مرجع که سوالات سالهای گذشته را با پاسخ تشریحی دارا هست، اکتفا کنند. برای مطالعه درس در این شرایط داوطلبان حتما بایستی در هر روزی که کلاس می روند یا حداکثر یک روز بعد از کلاس، مبحث تدریس شده را مطالعه و سریعا به سراغ سوالات کنکور همان بحث بروند و تنها در مواقعی که احساس می کنند بخشی از درس را متوجه نشده اند به درسنامه کتاب مراجعه کنند.

دلیل اینکه توصیه می شود فقط در صورت نیاز به متن و درسنامه کتاب مراجعه شود این است که تمامی کتب ریاضی در مقطع کارشناسی ارشد برای هر مبحث در ریاضیات مطالب بیش از حد نیاز و اضافی را نیز گردآوری کرده اند در حالی که شاید در 10 سال گذشته حتی یک سوال هم از آن بخش سوال نیامده باشد.

بعد از مطالعه در روز کلاس یا نهایتا روز بعد از آن، بایستی برای تمرین بیشتر  یک روز قبل از جلسه بعدی کلاس نیز به مطالعه این درس بپردازیم ولی رویکرد این مطالعه بایستی بیشتر تست گرا باشد تا خواندن مجدد جزوه و کتاب! این کار باعث می شود نه تنها در جلسه بعد نسبت به مطالب قدیم آگاهی کامل داشه باشیم، بلکه باعث می شود درس جدید را بهتر و راحتتر فرابگیریم...

اما برای آندسته از داوطلبانی که به هر دلیلی از کلاس استفاده نمی کنند داشتن یک کتاب مرجع کاملا ضروری است

این کتاب بایستی در عین جامعیت دارای متنی آسان و راحت باشد که بتوان به سادگی آن را مطالعه کرد. پیشنهاد شخصی بنده برای این دسته از داوطلبان کتاب آقای امید محمودیان انتشارات نگاه دانش هست که تقریبا تمام این ویژگی رو داراست و تمامی تست های سراسری رو هم پوشش می دهد و همینطور کتاب آقای وحید انصاری انتشارات راهیان ارشد هم از جمله کتب خوب و قابل اتکا در این حوزه می باشد. اما اگر ما داوطلبی هستیم که از پایه ریاضی خوبی برخوردار نیستیم و حتی در مباحث مقدماتی ریاضی مثل اتحادها، قدرمطلق، معادلات درجه 2، ریشه های معادله درجه 2 و... کاملا ضعیف هستیم مجموعه کتاب های ریاضی مقدماتی انتشارات گاج رو پیشنهاد می کنیم که با مطالعه سریع آنها میتوانیم پایه ریاضی خودمان رو به سطح مطلوبی برسانیم.

برای شروع ابتدا می بایست بدانیم که نیازی نیست صفر تا صد مطالب درس ریاضی را فرا بگیریم ، چرا که تنها با تمرین و تمرکز بر روی چند فصل خاص(که در ادامه به بودجه بندی مباحث و اهمیت سرفصل ها اشاره خواهیم کرد) می توان به 9 سوال از 12-13 سوال این درس به طور کامل پاسخ داد و تنها با پاسخگویی به 4 سوال از 7-8سوال درس آمار، درصدی بالای 60% را کسب کرد و این دقیقا یعنی بدون آنکه به تمامی سرفصل ها اشراف داشته باشیم، سقف تراز را کسب کنیم.

حالا این سوال پیش می آید که کدام فصول رو بخوانیم و از کجا شروع کنیم؟!

برای شروع مطالعه درس ریاضی با هر پایه ای که داریم مطالعه اجمالی روی مباحث مقدماتی ریاضی غیر قابل اجتناب است. این مباحث شامل اتحادها، معادلات درجه2 و ریشه های آنها، قدرمطلق، براکت یا جز صحیح، لگاریتم ، مثلثات و ... می شود. پس از مطالعه این فصول، ابتدا سراغ مبحث حد و پیوستگی و مجانب بروید و مابقی فصول را به ترتیب زیر مورد مطالعه قرار دهید:

  1. مقدمات
  2. حدو پیوستگی و مجانب
  3. مشتق ، دیفرانسیل و کاربرد مشتق
  4. مشتقات توابع چند متغیره و کاربرد آن
  5. ماتریس ها
  6. تابع
  7. مجموعه ها
  8. انتگرال
  9. سایر مباحث

مبحث انتگرال تنها به داوطلبانی پیشنهاد می شود که دارای پایه ریاضی خوبی هستند و یا کاملا به مبحث مشتق تسلط دارند. همچنین منظور از سایر مباحث بسط دوجمله ای و چند جمله ای، بردار و اعداد مختلط و مبحث دنباله و سری می باشد که به هیچ عنوان مطالعه این مباحث به داوطلبانی که پایه ریاضی خوب ندارند و یا با کمبود وقت رو به رو هستند، توصیه نمی شود.

نکته حائز اهمیت این است که در حین مطالعه این درس توجه داشته باشید که برخی از مباحث که در شرح درس آمده مربوط به کنکور رشته اقتصاد است ومطالعه این مباحث وهمینطور زدن تست های رشته اقتصاد ،برای داوطلبان رشته مدیریت توصیه نمی شود...

و اما نکته آخر؛ برای مطالعه دروسی مانند ریاضی و آمار، پژوهش عملیاتی و... و بطور کلی هر درسی که نیاز به تمرکز و تفکر بالایی دارد، انتخاب زمان هایی مثل صبح (حدود ساعت 8 تا 10) و یا بعد از ظهر (حدود ساعت 16 تا 19) پیشنهاد می شود وهمینطور حتما قبل و حین مطالعه از مواد خوراکی حاوی قند (مانند خرما)، استفاده کنید تا مانع خستگی زودرس شده و ذهن شما بهترین عملکرد را داشته باشد .

 

  شیوه مطالعاتی درس آمـار

 نویسنده : استاد شاکـری

 

در رابطه با نحوه مطالعه این درس ، در ابتدا باید داوطلبان را به دو دسته تقسیم کرد:

دسته اول کسانی هستند که از زمان کافی برخوردارند ، این افراد مطالعه برای کنکور را غالباٌ قبل از مهر ماه آغاز کرده اند.و دسته دوم افرادی هستند که علاوه برنداشتن پایه ریاضی مطلوب از زمان کافی نیز برخوردار نبوده و با توجه به کمبود وقت اغلب به دنبال راه های میانبر هستند.

که البته جا دارد متذکر شویم که درس آمار بر خلاف ظاهر پیچیده فرمول هایش ، به هیچ وجه به عملیات ریاضی پیچیده ای نیاز ندارد!!  

حال به شیوه ی مطالعه مطلوب برای هر دسته از داوطلبان اشاره می کنیم: دسته اول، این افراد ابتدا می بایست هر مبحث را مفصلاٌ و به صورت کاملاٌ مفهومی مطالعه کنند و حتماٌ در حین مطالعه خلاصه برداری را فراموش نکنند.آنچه که در یادگیری فرمول های آمار تاثیر به سزایی دارد،  کنار هم دیده شدن نکته ها و فرمول ها ، جهت امکان مقایسه آنها با هم می باشد. پس خلاصه نویسی شرط اساسی کار است. سپس داوطلب می بایست به سراغ تست ها رفته و با حل تست ها در صورت لزوم نکاتی را به یادداشت هایش بیافزاید. یادآوری می کنیم که تحلیل تک تک سوالات کنکور سراسری سال های اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است . و اما نکته آخر :حل تست ها به صورت مکرر برای دفعات دوم و سوم در روزهای بعدی ، حتما در برنامه مطالعاتی گنجانده شود!

دسته دوم،این افراد ابتدا باید هدف گذاری کنند! به این ترتیب که باید اول مشخص کنند که چه درصدی در درس آمار برای خود در نظر گرفته و بعد از آن مباحثی راکه هر ساله سوالات متداول و روتینی را به خود اختصاص می دهند را به مدد مشاوران مشخص کرده و روی آنها تمرکز کنند. شاید دیگر آنچنان مفهومی خواندن برای این دسته افراد مناسب نباشد.آنچه که مطرح است وجود سوالات تکراریست.پس داوطلبان باید شیوه حل سوالات پر تکرار را به خوبی فراگیرند. با اطمینان می توان گفت که همواره 4 تا 5 سوال وجود دارد که مشابه آنها را قبلا دیده اید. قطعاٌ در هر آزمون استانداردی به دلیل بحث زمان ،ابتکاری بودن همه سوالات عملی نیست.